Okulary do biegania — jakie wybrać najlepsze?

2023-03-26

Okulary do biegania — jakie wybrać najlepsze?

Odpowiednio dobrane okulary sportowe to prawdziwy must have każdego pasjonata biegania. Podobnie jak buty do biegania okulary powinny być dopasowane do kształtu twarzy i wykonane z wysokiej jakości materiałów. To jednak nie wszystkie kryteria, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie najlepszych okularów do biegania. O czym jeszcze należy pamiętać? I dlaczego ochrona oczu w trakcie treningów jest tak ważna? 

Dlaczego okulary są przydatne podczas biegania?

Zakup odpowiednich okularów do biegania to najlepsza inwestycja we własne zdrowie. Bez względu na to, czy jesteś zawodowym biegaczem, czy amatorem powinieneś być przygotowany na każde warunki atmosferyczne. Odpowiednio dobrane okulary zwiększają komfort niezależnie od uprawianej aktywności, chroniąc oczy biegacza przed negatywnym działaniem promieni słonecznych czy nieprzyjaznych warunków pogodowych. 

Cechy dobrych okularów dla biegaczy 

Okulary dla biegaczy powinny przede wszystkim chronić wzrok sportowca przed oślepieniem. Mrużenie oczu czy zwężanie źrenic nie zawsze jest wystarczające, aby ochronić swój wzrok przed intensywnym słońcem. Inne warunki panują w mieście, a inne w lesie czy górach, dlatego istotne jest, by okulary wyposażone były w profesjonalne soczewki o właściwym stopniu zaciemnienia filtra. Poza oślepiającym słońcem równie niebezpieczne i uciążliwe potrafią być owady i silny wiatr, które wywołują łzawienie oczu i pogarszają widoczność. Okulary do biegania chronią przed nadmiernym promieniowaniem UV. Należy pamiętać, że promieniowanie UV nie tylko szkodzi zdrowiu oczu, ale także uszkadza włókna kolagenowe, co z kolei przyspiesza procesy starzenia się skóry. 

Przy wyborze odpowiednich okularów warto również zadbać o to, aby okulary nam się po prostu podobały — nie jest to najważniejszy element z punktu widzenia ochrony oczu, ale dobrze jest kupować rzeczy, które nam się po prostu podobają i pasują do pozostałych elementów garderoby. 

Kolor soczewek ma znaczenie 

Soczewki w zależności od stopnia przyciemnienia podzielić można na trzy kategorie:

  • Kategoria 1 przepuszcza od 43 do 100% światła. Okulary z soczewkami z taką przepuszczalnością są świetnym wyborem do wieczornych treningów lub w trakcie sezonu jesienno-zimowy.
  • Kategoria 2 przepuszcza od 18 do 43% światła. Okulary o takiej przepuszczalności światła idealnie sprawdzą się w pochmurne dni lub w trakcie treningu, gdzie zacienienie jest trochę większe (np. w lesie). 
  • Kategoria 3 przepuszcza od 3 do 18% światła. Taki rodzaj okularów będzie idealny w słoneczne dni, a także do biegania w górach czy w słoneczny dzień zimą.

Zarówno rodzaj soczewki, jak i technologie, w które wyposażone są okulary, powinny być indywidualnie dopasowane do potrzeb treningowych biegacza. 

Okulary dla biegaczy Oakley

Marka Oakley jest liderem w produkcji sportowych okularów. Wszystkie modele mają filtry, które chronią wzrok przed działaniem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, redukując tym samym zmęczenie oczu spowodowane silnym światłem. Okulary tej marki wyposażone są w technologię Prizm™, która odpowiada za poprawę jakości widzenia barw, co przekłada się bezpieczeństwo uprawiania aktywności. Co jeszcze istotne, soczewki Prizm™ wzmacniają długość fal świetlnych, dzięki czemu biegacz wyraźniej i dokładniej widzi poszczególne barwy. Okulary Oakley są bardzo dobrym wyborem, jeśli szukasz okularów na lata. Dziesiątki modeli okularów tego producenta znajdziesz w sklepie okularymarkowe.pl. Zrobisz tam zarówno zakupy stacjonarne, jak i online — Ty wybierasz to, co jest dla Ciebie wygodniejsze. 


pixel