Ekskluzywne okulary Dior

2021-04-16
Ekskluzywne okulary Dior

Christian Dior jest jednym z najsłynniejszych na świecie producentów odzieży, zapachów i akcesoriów. Marka ta jest znana nie tylko z luksusowych sukienek, torebek, dżinsów czy perfum, ale także okularów przeciwsłonecznych, które stały się trendem w dzisiejszych czasach. Historia okularów Dior jest równie ekscytująca jak historia samego projektanta mody. Przyjrzyjmy się, co sprawia, że okulary Christian Dior są wyjątkowe i warte zakupu.

Christian Dior jest uważany za najbardziej znanego i wpływowego projektanta na świecie. Pomógł Pierre Cardin i Yves Saint Laurent w dojściu do światowej sławy i był pierwszym, który uchwycił lukratywny biznes licencyjny. Już w 1947 roku Christian Dior udzielił licencji na produkcję perfum. Zapach dla kobiet "Miss Dior" istnieje do dziś.

Ekskluzywne okulary Dior

W latach 50-tych Christian Dior udzielił również licencji na okulary nowojorskiemu optykowi Monroe Levoyowi, który założył firmę TURA. Tura wyprodukowała pierwsze okulary Dior i okulary przeciwsłoneczne, które były ozdobione licznymi aplikacjami biżuteryjnymi. Okulary Tura Dior były okularami haute couture, które były dostępne tylko dla bardzo wybranej grupy nabywców. Co więcej, Tura produkowała okulary tylko dla kobiet.

Dior i Optyl

Wszystko to zmieniło się w 1969 roku, kiedy to niemiecki producent okularów Wilhelm Anger i jego firma Optyl zdołali nabyć licencję od Diora i tym samym zawrzeć bezpośrednią umowę licencyjną. Firmie Optyl udało się wyprodukować funkcjonalne i przede wszystkim niedrogie designerskie okulary z projektów haute couture. Okulary Dior dotarły do szerokiego grona odbiorców, a nie tylko do modelek na wybiegu. W ciągu kilku lat Optyl przekształcił luksusowe okulary przeciwsłoneczne w okulary do noszenia na co dzień.

Już w połowie lat 70-tych kolekcja okularów Dior zdominowała branżę optyczną i stała się nieodzowną częścią działalności każdego dobrego optyka. Sukces okularów Dior firmy Optyl trwał nieprzerwanie i był stale rozszerzany aż do lat 90-tych.

W asortymencie okularów Dior można było znaleźć każdy typ produktów: Oversize'owe okulary przeciwsłoneczne z tworzywa sztucznego Optyl o tej samej nazwie, delikatne okulary metalowe dla pań, efektowne okulary pilotki, ponadczasowe okulary unisex... jeśli chodzi o produkcję okularów, nie było po prostu żadnych ograniczeń.

Seria okularów Dior Monsieur

Seria Monsieur z lat 80. była najbardziej udaną linią w kolekcji okularów Dior. Seria Dior Monsieur składała się z eleganckich męskich okularów designerskich, które mogły być pięknie oszklone zarówno jako okulary przeciwsłoneczne Dior, jak i okulary korekcyjne. Są to klasyczne okulary aviator, okrągłe okulary panto lub ponadczasowe, kwadratowe okulary męskie wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego Optyl.

Licencja na okulary Dior została w 1996 roku sprzedana włoskiej grupie Safilo, która w 2016 roku ponownie przedłużyła licencję z Diorem do 2020 roku.


pixel